Jak se stalo Cannes centrem filmového světa?

Skutečnost, že celá budova byla postavena speciálně pro jeden festival, který se koná jen dva týdny v roce, zdůrazňuje, jak důležitá je tato událost. S výjimkou Hollywoodu není na světě další místo, které by se tak nerozlučně spojilo s filmovým průmyslem. Místní ekonomika na něm velmi prosperuje. Projděte se do jakékoliv kavárny nebo baru v Cannes a je víc než pravděpodobné, že uvidíte fotografie široké škály filmových hvězd, které zdobí zdi. A nikdy si nemůžete být jisti, jestli je to sestava osobností, které v minulosti místo navštívili nebo jen křiklavá show jako turistická atrakce.
festival v Canes
Cannes je dokonale malebné historické město podél francouzského pobřeží. Stará čtvrť (Le Suquet) je plná klikatých dlážděných uliček a malých tichých rezidencí.  Toto by měl být první obraz, který vyvstane na mysli, jednoznačně však dominuje Palais des Festivals a jeho červený koberec.
Kolem města je mnoho připomínek filmu, jako například malované zdi. Od roku 2002 místní úřady vyzdobily budovy po stranách nástěnnými malbami na téma filmů. Obrovské podobizny Chaplina, Monroe, Truffaut a dokonce i Batmana jsou viděny téměř z každé vyhlídky.
Právě probíhá 72. ročník a je stále jednou z největších akcí ve filmovém kalendáři.  Jiné filmové festivaly jsou daleko starší a rostly postupně, ale žádný z nich nemá takový dopad na průmysl a širokou veřejnost jako ten v Cannes.
První festival se konal v roce 1946 a krátce nato byl známý jako „Festival du film de Cannes“. Navzdory prvotním technickým problémům, jako například promítání filmů vzhůru nohama, se o festival projevoval stále větší zájem. Prezidentem poroty byl francouzský historik Georges Husman.
francouzská riviéra
Skutečný boom festivalu přišel v padesátých a šedesátých letech, což bylo období, které je považováno za zlatý věk kinematografie, a to díky nejlepším filmům a mnoha skandálů celebrit. Hollywoodské hvězdy toto místo zbožňovaly a pravidelně se každý rok vracely a užívaly si své luxusní jachty a pobyty ve velkolepých hotelích.
 
Nejznámnější cenou je Zlatá palma z hlavní soutěže, o kterou bojuje 20 filmů. Na festival se sjíždějí nejznámější režiséři jako je Fellini, Coppola, Bergman, Tarantino, Cronenberg a mnoho dalších, aby představili svá díla.
 

You Might Also Like