3 vlastnosti opravdového lídra

Přiznejme si, že by se každému z nás líbilo být na vedoucí pozici a mít pod sebou ostatní zaměstnance. Jenže ne každý by byl schopný plnit roli lídra na výbornou. Toto jsou tři vlastnosti, které musí mít každý úspěšný týmový vůdce.
vývojový diagram
1. Má vizi a cíl, za kterým směřuje
Vést ostatní někam, aniž byste sami tušili kam, nemusí dopadnout vždy dobře. A nejen že musíte vědět, kam směřujete vy a vaše firma – také musíte vědět, jak ostatní motivovat, aby měli stejný cíl. Vaši zaměstnanci nemusí mít stejný cíl jako vy. Nemusí mít vůbec žádný cíl. Proto byste měli zjistit jejich motivaci a podělit se o svou. Proč by jinak měli chtít pomáhat při naplňování vize, kterou ani neznají?
ruční podnikatelský plán
2. Je průbojný
Vůdcem se nenarodí každý – někomu stačí manažerský kurz, aby v sobě našel odvahu a začal být více slyšet. Někdo je ale od přírody šedá myška, která je nejradši, když není vidět a slyšet. Takový člověk stydlivější a citlivější povahy se na vedoucí pozice příliš nehodí. Ostatní zaměstnanci nebudou jeho slovo tolik respektovat.
Také pokud o sobě začne takový manažer pochybovat, pravděpodobně nebude do práce chodit rád a brzy vyhoří. Být dostatečně průbojný a ozvat se, když se vám něco nelíbí, chce odvahu a pevné nervy. Vaši podřízení vás ale budou více respektovat, jakmile prokážete, že máte navrch. Vše je ovšem vhodné řešit v klidu – hystericky řvát na své podřízené je cestou do pekel.
podnikatelský plan b
3. Komunikuje
Pravý lídr nikdy nenechává své lidi bez dostatku důležitých informací. Jako je komunikace základ vztahu partnerského, platí to samé i u vztahů pracovních. Dobrý vedoucí vždy říká svým lidem, co se děje a kam co spěje. Udělá si také dostatek času na vyslechnutí svých zaměstnanců. Povídá si se zaměstnanci na společných poradách i individuálních setkáních a vždy se také vyptává. Dále zodpovídá všechny otázky a říká vše, co by zaměstnanci měli znát.

You Might Also Like