Balkonová zahrada

V posledních letech se pěstování na balkonech a terasách jenom vzkvétá. A to doslova. Můžete si vypěstovat bylinky, zeleninu i nějaké ovoce. Krom toho, že si vypěstujete něco pro sebe, uděláte si radost, ale také si zvelebíte balkon, na kterém se budete cítit jako na zahradě ve stínu rostlin. Jak na to?

mokrá bazalka

Bylinky

Pokud máte rádi čerstvé bylinky třeba na chléb, pak si je můžete vypěstovat doma v květináči a poté je přestěhovat ven, na okno nebo na balkon. Pěstovat bylinky můžete už od února, začít můžete třeba řeřichou, která má velké množství vitamínu C, který je na jaře opravdu potřebný. Stačí si do nízkého kelímku dát trochu vaty, tu namočit a posypat semínky řeřichy. Ta vám za pár dnů vyklíčí a do deseti dnů máte vyrostlou řeřichu. Vypěstovat si můžete třeba i čerstvou bazalku, která je nedocenitelná v italské kuchyni, pažitku, která je velice oblíbená třeba na chléb se syrečky. Bylinky se vám budou hodit po celý rok, podpoří organismus a navíc ochutí jídlo v podstatě bez námahy.

Zelenina

Některé druhy zeleniny jsou vhodné na pěstování na zahradě. Jedná se především o papriku, rajčata (třeba keříčková), ředkvičky. Vypěstujte si na jaře rostlinky a ty po zmrzlících přesaďte do květináčů a dejte na balkon. Občas je zalijete a v sezoně budete sklízet rajčata, papriky, chilli papričky, ale třeba i hrášek. O zeleninu se musíte trochu starat, rajčata zaštipovat, ale vrátí vám to. Pokud máte balkon na jižní stranu, nezalévejte rostliny v době, kdy na ně svítí přímé slunce. Zalévejte je ráno a večer, aby se vám nespálily.
rostliny na balkon

Ovoce

Z ovoce jsou k pěstování na balkoně vhodné jahody. A to především ty převislé, které plodí celou sezonu. Jahody zasaďte do truhlíků, a poctivě je zalévejte, především v době, kdy začne rostlina kvést a květ přecházet v plod. Jahody vám budou růst celé léto a postupně dozrávat.